چه شده است؟ چرا توقف؟

 

همه بایستند، کسانی که جلو رفته اند بر گردند و کسانی که پشت سر هستند توقف کنند!

( صدای زنگ شتران غافله به همراه صدای ولوله جمعیت)

·         چه شده است که منادی در این بیابان سوزان اینگونه ندا می کند؟

·         حتما خبر مهمی باید شده باشد؟

·         چه خبری؟ حاجیان همه خسته از اعمال حج می خواهند به خانه هایشان بازگردند . این توقف چه معنی دارد؟

·         خورشید بی امان می تابد و از شدت گرما تاب ایستادن روی این ماسه های تفتیده را نداریم. در این بیابانی که تا چشم کار می کند اثری از حیات نیست ،سایه بان از کجا بیابیم تا دمی بیاسائیم.

·         اینجا! اینجا که جای فرود آمدن نیست؟

·         در کنار این کوه تفتیده ! در این بیابان بی آب و علف!

·         کاش زودتر به راه ادامه دهیم شاید از نسیم دشتهائی که در پیش است آسایشی یابیم و به منزلگاه مناسبی برسیم.

·         مگر نمی دانی اینجا جحفه است محلی که راه اهل مدینه و مصریان و عراقیان از یکدیگر جدا می شود و دیگر چنین جمعیتی پراکنده خواهند شد. حتما امر مهمی است که باید به همگان بگویند.

·         ( در حالیکه صدای چهار نعل رفتن اسبی می آید و سپس اسب متوقف می شود و فردی در حالیکه نفس نفس می زند می گوید) من در کنار رسول خدا صلی الله علیه و اله بودم که ناگاه دیدم چهره ایشان دگرگون شد و برافرخته گردید و دانه های عرق بر رخسار مبارکشان ظاهر شد. دانستیم که وحی از جانب خداوند متعال بر ایشان در حال نزول است.

در این هنگام نور بر روی قاری روشن می شود و آیات زیر را تلاوت می کند:

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکافِرینَ (مائده 67)

اى پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، کاملًا (به مردم) برسان! و اگر نکنى، رسالت او را انجام نداده‏اى! خداوند تو را از (خطرات احتمالى) مردم، نگاه مى‏دارد و خداوند، جمعیّت کافران (لجوج) را هدایت نمى‏کند. (67)

إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ (مائده 55)

سرپرست و ولىّ شما، تنها خداست و پیامبر او و آنها که ایمان آورده‏اند همانها که نماز را برپا مى‏دارند، و در حال رکوع، زکات مى‏دهند. (55)

وَ مَنْ یَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغالِبُونَ (56 مائده)

و کسانى که ولایت خدا و پیامبر او و افراد باایمان را بپذیرند، پیروزند (زیرا) حزب و جمعیّت خدا پیروز است. (56)

الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذینَ کَفَرُوا مِنْ دینِکُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دینا ( مائده 3)

 امروز، کافران از (زوال) آیین شما، مأیوس شدند بنا بر این، از آنها نترسید! و از (مخالفت) من بترسید! امروز، دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آیین (جاودان) شما پذیرفتم‏

 

/ 0 نظر / 24 بازدید